Достапни линкови

logo-print

Судот во Србија ја одби жалбата на Ратко Младиќ


Одбиена жалбата на Ратко Младиќ

Одбиена жалбата на Ратко Младиќ

Судот во Србија денеска ја одби жалбата на Ратко Младиќ, за неговата екстрадиција во Хашкиот трибунал. Српскиот обвинител за воени злосторства Бруно Векариќ изјави дека Младиќ ќе биде испорачан во Хаг што е можно поскоро. Датумот кога Младиќ ќе биде екстрадиран зависи од тоа колку брзо министерот за правда ќе го потпише решенето за испорачување, но се очекува тоа да биде направено набрзо.
XS
SM
MD
LG