Достапни линкови

logo-print

Хрватска се подготвува за посетата на папата


Папата Бенедикт Шеснаесетти

Папата Бенедикт Шеснаесетти

Повеќе од 10 илјади луѓе во Хрватска се вклучени во подготовките за пречек на папата Бенедикт Шеснаесетти, кој треба да го посети Загреб, престојниот викенд. Неговата посета ќе ја чини Хрватска 2,5 милиони евра. Невладини организации најавија протести за време на посетата на папата, заради расфрлање на народните пари за пречек на еден човек. Освен тоа дел од невладините организации се против неморалното и неетичкото однесување на свештениците од Католичката црква.
XS
SM
MD
LG