Достапни линкови

logo-print

Повторно битки во Јемен


Јемен

Јемен

Нови борби се водат во главниот град на Јемен, Сана , и покрај загриженоста на меѓунароната заедница за влошувањето на состојбата со насилството во земјата каде претседателот Али Абдула Салех се обидува да го задуши востанието, јавуваат новинските агенции. Во понеделникот владини авиони бомбардирале цели околу јужниот град Зинјибар, каде што бунтовниците претходно соопштиле дека ја преземале контролата на градот. Според неофицијалните информации на новинските агенции во изминативе неколку дека загинале на 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG