Достапни линкови

logo-print

Почна кампањата за шеф на ММФ


Француската министерка за финансиии Кристин Лагард

Француската министерка за финансиии Кристин Лагард

Француската министерка за финансиии Кристин Лагард го посети Бразил како дел од кампањата за шефовското место во Меѓународниот монетарен фонд. Таа во својот говор изјави дека ако стане новиот шеф на ММФ ќе ги врати реформите кои му дадат на Бразил и другите економски сили да имаат поголемо влијание во оваа институција.
Бразилскиот министер за финансии Гуидо Мантега изјави дека Бразил се уште не одлучил кого ќе поддржи за нов шеф на ММФ. Тој неделава треба да се сретне и со ривалот на Лагард, шефот на мексисканската Централна банка Агустин Карстерас.
ММФ остана без шеф по обвинувањата на сега поранешниот директор Доминмик Строс Кан за сексуално злоставување.
XS
SM
MD
LG