Достапни линкови

logo-print

Грчката влада ја разбира загриженоста на граѓаните


Од протестите во Атина

Од протестите во Атина

Синоќешните демонстрации на десетици илјади незадоволни луѓе во Атина и во другите градови во Грција ја покажува загрижнеоста на луѓето од кризната ситуација што земјата ја преживува, изјави денеска портпаролот на грчката влада Јоргос Паталотис. Неколку десетици илјади лица, според полицијата, се собраа синоќа на плоштадот Синтагма во центарот на Атина, како и во други градови, како одговор на заедничкиот европскиот повик на „незадоволните“, кои демонстрираа во серија градови во Европа по примерот на протестите во Мадрид
XS
SM
MD
LG