Достапни линкови

logo-print

Белорусија ги зголемува каматите во борба против економската криза


Централната банка на Белорусија најави дека ќе го зголеми процентот на каматната стапка од 2 на 16 проценти. На тоа се решиле во улови на зголемена инфлација, ослабена домашна валута и економска криза. Одлуката ќе стапи на сила во среда. Заменик министерот за економија Андреј Тур предупреди минатата недела дека инфлацијата би можела да достигне 39 проценти до крајот на годината по девалвации на рубљата од страна на властите во борба против кризата.
XS
SM
MD
LG