Достапни линкови

logo-print

Во Грција штрајкови против најавената приватизација


Протести во Атина

Протести во Атина

Околу 300 службеници на грчката телекомуникациска компанија ОТЕ протестираат пред нивната компанија против плановите на Владата за приватизација. Владата сака да ги продаде останатите 16 проценти од сопственоста во компанијата. Денеска 24 часовен штрајк објавија и службениците на „Хеленик постбанк“ каде исто така државата сака да го продаде својот удел. Владата на Грција вети дека ќе собере 50 милијарди долари од приватизација на своите удели во компаниите до 2015-та година.
XS
SM
MD
LG