Достапни линкови

Грузија-обвинение за сопругот на лидерката на опозицијата


Лидерката на опозицијата Нино Бурјанаџе

Лидерката на опозицијата Нино Бурјанаџе

Грузија денеска го обвини сопругот на лидерката на опозицијата Нино Бурјанаџе за организирање на паравоена група и организирање на напади врз полицајци, за време на протестите во Тбилиси, минатата недела. Обвинението се потпира на сведочења на членови на партијата на Бурјанаџе, на видео и аудуо снимки. Во четвртокот полицијата ги разби протестите против претседателот Михаил Саакашвили, откако опозицијата одби да го премести минингот на друга локација. Полицаец и поранешен офицер беа убиени за време на протестите, кога на нив налета возило кое и припаѓа на опозицијата.
XS
SM
MD
LG