Достапни линкови

logo-print

Шатлот Ендевор ја завршува последната мисија


Американскиот шатл Ендевор

Американскиот шатл Ендевор

Американскиот шатл Ендевор е на пат за Земјата откако ја заврши неговата последна мисија на Меѓународната вселенска станица. Слетувањето се очекува в среда по 16 дневниот престој во Вселената. Потоа шатлот ќе биде сместен во музеј во Калифорнија. Соединетите држави планираат да ја завршат оваа 30 годишна програма во идниот месец со последен лет на шатлот Атлантис. Со тоа се очекува годишно да бидат заштедени околу 4 милијарди долари, пари кои ќе бидат пренасочени за нови летала што можат да патуваат до Марс.
XS
SM
MD
LG