Достапни линкови

logo-print

Обама одбра нов амбасадор за во Русија


Мајкл МекФаул

Мајкл МекФаул

Американскиот претседател Барак Обама планира да го номинира неговиот главен советник за руска политика, Мајкл МекФаул, за амбасадор на САД во Москва. МекФаул, е виш директор за руски и евроазиски прашања при Советот за национална безбедност. Тој треба да го замени Џон Бејрли, кој функцијата ја извршува од 2008 година. МекФаул, нема дипломатско искуство, но на него се гледа како на човек кој може да ги ресетира односите со Русија.
XS
SM
MD
LG