Достапни линкови

logo-print

Употребата на хеликоптери во НАТО нападите во Либија би била ризична


Триполи за време на нападите од НАТО

Триполи за време на нападите од НАТО

Британскиот министер за одбрана Лијам Фокс изјави дека употребата на хеликоптери во нападите на НАТО вo Либија, може да биде ризичен потфат. Британија и Францијa минатата недела ги понудија своите борбени хеликоптери за акцијата нa Алијансата во Либија, бидејќи со нив попрецизно можат да се погодат целите. Фокс за Би- Би-Си изјави дека постои голем ризик за пилотите , ако се користат хеликоптери, но дека сите работи се земени во предвид. Употребата на хеликоптери не значи дека ситуацијата ескалира, тука дека тоа е дополнителен начин да се намали одбраната на Гадафи и да се заштитат цивилите, изјави британскиот министер.
XS
SM
MD
LG