Достапни линкови

logo-print

Карзаи го предупреди Вашингтон


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи повика денеска американската војска да ги избегне операции во кои гинат цивили, велејќи дека ова е неговото „“последно предупредување“ до Вашингтон, се наведува во соопштението од неговиот Кабинет. Карзаи реагира по последниот воздушен напад на НАТО силите, во саботата, во кој загинаа 14 луѓе, меѓу кои 10 деца, во јужната провинција Хелманд. Портпаролот на НАТО, Тим Џејмс, рече дека Алијансата врши увид на местото на настанот.
XS
SM
MD
LG