Достапни линкови

ЕУ и НАТО за апсењето на Младиќ


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетин Ештон

Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетин Ештон

Високата преставничка на Европската Унија задолжена за надворешна политика Кетрин Ештон, го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и побара тој без одлаѓања да биде префрлен во Хашкиот трибунал. Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен исто така го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и рече дека тоа ќе овозможи правдата да биде задоволена. Реакции за апсењето на Младиќ доаѓаат од сите страни. Информацијата за апсењето на Младиќ ја потврди српскиот претседател Борис Тадиќ. Младиќ е уапсен утрово на територија на Србија.
XS
SM
MD
LG