Достапни линкови

logo-print

Европските држави бараат осуда од ОН за Сирија


Европските држави побараа резолуција на Обединетите нации со која ќе биде осудена Сирија за загушувањето на мировните протести во таа земја.Западните агенции кои цитираат дипломати на ОН во Брисел јавија дека Франција, Германија и Португалија испратиле драфт текст до сите другу претствници од 15 члениот совет.Минатиот месец европјаните подржани од САД се обидоа да добијат согласност од Советот за осуда на насилствата во Сирија, но на ова се спротивстави Русија.
XS
SM
MD
LG