Достапни линкови

logo-print

Лидерот на Северна Кореја во Кина


Ком Јонг Ил фотографиран на излегување од Хотел во северна Кина пред неколку дена

Ком Јонг Ил фотографиран на излегување од Хотел во северна Кина пред неколку дена

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ил се сретнал со претседателот на Кина Ху Џинтао, јавија медиумите. Станува збор за трета средба меѓу двајцата лидери во изминативе година дена. Од кинеското Министерство за надворешни работи не потврдија дека севернокорејскиот лидер е во Кина, но од друга страна, кинескиот премиер Вен Џиабао рече дека неговата земја го поканила Ким Јонг Ил на разговори за економскиите реформи на официјален Пекинг.
XS
SM
MD
LG