Достапни линкови

logo-print

Амбасадорот Ралф Брет нов шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје


Амбасадорот Ралф Брет од Германија денеска ја превзеде функцијата шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Амбасадорот Брет е 29 години во служба на германското Министерство за надворешни работи како дипломат. Претходно, три години бил амбасадор на Германија во Скопје и претставник на претседателството на Европската унија за време на претседателствувањето на Германија и Финска. Пред неговото назначување, амбасадорот Брет работел како шеф на Одделот за меѓународно кривично право во Министерството за надворешни работи на Германија.
XS
SM
MD
LG