Достапни линкови

logo-print

Француската министерка за финансии ќе се кандидира за шеф на ММФ


Кристин Лагард на денешната прес конференција

Кристин Лагард на денешната прес конференција

Министерката за финансии на Франција Кристин Лагард ја најави својата кандидатура за шеф на Меѓународниот монетарен фонд. Лагард, кога ја најави својата одлука, ја потенцираше активната улога на меѓународната организација во европската финансиска криза. Од друга страна, водечките економии во развој ја критикуваа традицијата според која шеф на Фондот секогаш е жител на Европа. Претходниот шеф на ММФ е во куќен притвор во Њујорк. Фондот треба да го избере неговиот наследник до 20 јуни.
XS
SM
MD
LG