Достапни линкови

logo-print

Неврзаните повикаа на реформи на Советот за Безбедност на ОН


Министрите за надворешни работи на Движењето на неврзаните се состануваат во Бали Индонезија по повод 50 годишнината од движењето и во обид да ја зголемат неговата глобална улога.
Блокот од 118 земји, креиран во 1967 во екот на студената војна, имаше за цел да биде движење на земјите во развој независно од САД и Русија.
На отворањето на три дневната конференција во Бали, Претседателот на Индонезија Сусило Бамбанг Јодиџојоно повика на реформи на Советот за Безбедност на ОН со цел на растечките сили да им се даде поголема улога. Нови членки на Неврзаните во Бали стануваат Азербејџан и Фиџи.
XS
SM
MD
LG