Достапни линкови

logo-print

Гејтс најави намалување на буџетот за одбраната


Роберт Гејтс

Роберт Гејтс

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека средствата за одбрана во буџетот ќе бидат значително намалени, што би можело да го натера Пентагон да се откаже од некои воени мисии, да ги намали оружените сили, но и да ја ограничи улогата на САД во светот. Во еден од последните говори пред да се повлече од функцијата во идниот месец, Гејтс нагласи дека е разочаран од досегашните напори на Пентагон да заштеди. Тој предупреди дека поради натамошното штедење, кое беше предложено од официјални лица, меѓу кои и од претседателот Барак Обама, ќе бидат потребни тешки одлуки за откажување од некои борбени средства и мисии во странство.
XS
SM
MD
LG