Достапни линкови

logo-print

Еди Рама не ги признава резултатите од локалните избори


Еди Рама

Еди Рама

Претседателот на опозициската Социјалистичка партија на Албанија Еди Рама изјави дека нема да ги признае резултатите од локалните избори во кои неговиот противник за градоначалник на Тирана Љуљзим Баша победи со 81 глас повеќе. Овие резултати не ја одразуваат слободната волја на граѓаните на Тирана, туку се производ на изборниот канибализам на премиерот Сали Бериша, рече Рама.
Прелиминарните резултати, објавени пред пет дена, потврдија дека во трката за градоначалник на Тирана, победи Рама, кој доби 10 гласови повеќе од кандидатот на владејачката коалиција. Но, овој резултат е променет, поради тоа што наводно некои гласачки ливчиња биле ставени во погрешни гласачки кутии. По повторното пребројување на гласовите победи Баша со 81 глас повеќе.
Лидерот на социјалистите Рама соопшти дека се жалел до надлежното изборно тело и бара гласовите кои се ставени во погрешни кутии да се прогласат за неважечки. Ако ова тело не ја донесе праведната одлука, тогаш народот ќе најде начин да ја воспостави правдата и ние ќе ги предводиме, рече Рама, кој досега бил три пати градоначалник на Тирана.
Премиерот Сали Бериша ги отфрли овие обвинувања и рече дека ова биле „најдемократските избори“ во Албанија.
XS
SM
MD
LG