Достапни линкови

logo-print

ЕК ќе предложи заштитен механизам за визниот режим


Европската комисија утре треба да го утврди предлогот за воведување механизам за брзо привремено враќање на визниот режим за одредени земји и тоа во „вонредни“ ситуации, но тоа, како што велат пертставници на организацијата, не значи и повторно воведување на визите за граѓаните на Србија и Македонија, јавија новинските агенции. Портпаролот на Комисијата Мартин Грабјец за „Бета“ изјави дека станува збор за дополнување на постојната регулатива на Унијата, а не за враќање на визниот режим. „Тоа не значи дека веднаш ќе биде воведена обврската за поседување визи за граѓаните на Србија кои патуваат во ЕУ, туку дека ќе се создаде можност за побрзо враќање на визите за некои земји во вонредни ситуации“ рече Грабјец. Советот на министри на Унијата на 9 и 10 јуни во Луксембург треба да го усвои предлогот на ЕК, кој го поднесе комесарката Малмстром пред министрите за внатрешни работи на земјите-членки на 12 мај.
XS
SM
MD
LG