Достапни линкови

logo-print

Протести во Шпанија на денот на локалните избори


Нови протести настанаа денеска во Шпанија на денот на гласањето за локалните и региуоналните избори, на кои се гледа како на тест за владеачката социјалистичка партија. Од 15 мај десетици илјади жители на Шпанија протестираат во знак на незадоволство од ниските примања и кратењето на социјалните расходи. Шпанија е земја со највисока стапка на невработеност која се очекува да достигне 21,5 проценти во првиот квартал годинава. Предизборните анкети покажуваат дека социјалистите се соочени со пораз на денешните избори.
XS
SM
MD
LG