Достапни линкови

logo-print

САД со апел до Салех да отстапи од претседателската функција


Али Абдула Салех

Али Абдула Салех

Соединетите американски држави го повикаа лидерот на Јемен Али Абдула Салех „да биде доследен на својата посветеност“ и да отстапи од претседателската функција по 32 годишно владеење. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во писмена изјава вели дека Соединетите држави охрабруваат „мирна транзиција на власта“ за народот на Јемен да може да работи кон, како што се наведува, изградба на единствена, стабилна, демократска и напредна држава. Во саботата Салех рече дека е подготвен да го потпише договорот за транзиција на власта во Јемен, но предупреди дека со тоа се отвораат вратите за влез на терористичката Ал Каеда во земјата.
XS
SM
MD
LG