Достапни линкови

logo-print

Забелешки од ОБСЕ за изборите во Албанија


од протестите на опозицијата по изборите

од протестите на опозицијата по изборите

Набљудувачката мисија на ОБСЕ во својот извештај ја критикува процедурата на пребројување на гласовите од локалните избори во Албанија оддржани на 8 мај, јавија новинските агенции. Во документот се дава негативна оценка и за однесувањето на Централната изборна комисија. Набљудувачите на ОБСЕ посочуваат дека на 18 мај комисијата почнала да ги отвора кутиите за повторно пребројување на погрешно пуштените гласачки ливчиња, но правната основа за оваа постапка се уште не е јасна.
XS
SM
MD
LG