Достапни линкови

logo-print

Ново крвопролевање на погребални церемонии во Јемен


Активисти за човекови права тврдат дека сиријските безбедносни сили убиле две лица на погребалните церемонии на загинатите во вчерашните протести. Очевидци сведочат дека десетици биле повредени во инцидентот во градот Хомс. Според активистите за човекови права, четириесетмина лица загинале во вчерашните анти-владини демонстрации преку кои се бара оставка на претседателот Башар ал Асад. Власта, од друга страна, обвинува вооружени групи за инцидентите, кои наводно се подржувани од исламистички организации во странство.
XS
SM
MD
LG