Достапни линкови

logo-print

Антивладини протести во Грузија


Неколку илјадници приврзаници на опозицијата се соибраа во центарот на Тбилиси денеска, на протести преку кои се бара оставка на претседателот Михаил Сакашвили, кого го обвинуваат за авторитарно владеење. Подржувачите на опозициската алијанса тврдат дека многумина активисти биле уапсени и стотици возила биле конфискувани пред почетокот на протестот. Од Министерството за внатрешни работи ги демантираа обвинувањата, нарекувајки ги „комплетни невистини“.
XS
SM
MD
LG