Достапни линкови

logo-print

Русија контра предлозите за санкции за Белорусија


белоруската полиција апси опозициски активист

белоруската полиција апси опозициски активист

Рускиот министер за надворешни работи рече дека меѓународни санкции за Белорусија нема да помогнат во спроведувањето на реформи во земјата. Забелешките на Сергеј Лавров следат по зголемениот притисок од меѓународната заедница за одредување на санкции против белортуските власти по апсењето и затворањето на активисти на опозицијата за наводно учество во немирите по ланските претседателски избори. Властите осудија десетици опозиционери, меѓу кои и тројца противкандидати на Александар Лукашенко, кои му се спротиставија на изборите на 19 декември, кога Лукашенко доби уште еден мандат.
XS
SM
MD
LG