Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов се сретна со европратеникот Петерле


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими словенечкиот пратеник во Европскиот парламент Алојз Петерле. На средбата, како што соопшти кабинетот на претседателот, се разговарало за политичката ситуација во Македонија и во регионот, како и за состојбите во Европската унија и интегративните процеси. Двајцата соговорници изразиле надеж дека спорот околу името, преку кој Грција ги попречува македонските евро-атлански интеграции, наскоро ќе биде надминато.
XS
SM
MD
LG