Достапни линкови

logo-print

Баросо ја одложи посетата на Албанија


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја одложи посетата на Тирана планирана за утре, поради зголемените политички тензии во Албанија. Според албанските медиуми Баросо е „разочаран од однесувањето на политичарите во Тирана“, кои го игнорираат секое предупредување што доаѓаше од Западот за надминување на кризата предизвикана со одолговлекувањето на објавувањето на резултатите од локалните избори што се оддржаа на 8 мај. Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија Кетрин Ештон денеска ги повика албанските политички лидери да се заложат за „завршување на изборниот процес на мирен и конструктивен начин и да се насочат кон иднината“.
XS
SM
MD
LG