Достапни линкови

logo-print

Брисел во јуни ќе каже дали ќе има промени во визната либерализација


Петер Соренсен

Петер Соренсен

Во јуни ќе се знаат заклучоците на мисијата на Европската комисија која врши проценка на спроведувањето на визната либерализација за Македонија и другите земји од регионот, најави денеска евроамбасадорот Петер Соренсен во врска со најавите за можно укинување на безвизниот режим доколку не се намали приливот на азиланти во земјите од ЕУ. „За сега не можам да коментирам. Има набљудувачка мисија која ја проценува состојбата овде и во целиот регион. Не сакаме да излегуваме со никакви заклучоци пред да видиме што тие ќе кажат. Колку што знам, во јуни ќе го завршат својот извештај и тогаш ќе се навратиме на ова прашање“ рече Соренесен.
XS
SM
MD
LG