Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда наименува привремен лидер


Саиф ал Адел

Саиф ал Адел

Новинските агенции јавуваат дека Ал каеда го наименува египетскиот милитант Саиф ал Адел за приврмен лидер. Станува збор за порнашен полковник на египетските специјални сили кој во текот на осумдесетите години се борел во Авганистан на страната на талибанците. Тој е посоечен од Вашингтон за еден од организаторите на неколку бомбашки напад врз американски цели. Ал Каеда беше без лидер откако во почетокот на месецот во Пакистан беше убиен Осама бин Ладен.
XS
SM
MD
LG