Достапни линкови

logo-print

Строс Кан нема имунитет за обвинението


Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека генералниот директор на организацијата Доминик Строс Кан не ужива никаков имунитет кој би го заштитил од судска постапка по обвинението за обид за силување. Во соопштението е наведено дека неговиот имунитет е ограничен и не се однесува на овој случај, односно се однесува на дела поврзани со обавување на фунцијата.

ММФ вчера соопшти дека Стос Кан бил во приватана посета на Њујорк кога се случил наводниот напад на собарката во хотелот каде што престојувал. Притисокот расте за шефот на ММФ да се симне од функцијата.Американскиот секретар за финасии Тимоти Гајтенр изјави дека „е очигледно оти Строс Кан не е во состојба да работи во ММФ“.
XS
SM
MD
LG