Достапни линкови

Кучи: За иднината на Косово одлучуваат косовските граѓани, а не Србија


Хајредин Кучи

Хајредин Кучи

Косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи изјави дека српските власти не се тие што одлучуваат дали Косово ќе биде поделено, туку косовските граѓани во соработка со Европската унија и САД. Реакцијата на Кучи следи по неодамнешната изјава на српскиот вицепремиер Ивица Дачиќ дека идејата за поделба на Косово е единственото реално решение. Сепак, Кучи рече дека не сака да ги коментира изјавите на некои српски политичари. „Нека се состане српската Влада, нека ги усогласи своите позиции и нека ми каже и на нас и на светот што сака“ изјави вицепремиерот за приштинскиот весник „Коха диторе“.
XS
SM
MD
LG