Достапни линкови

logo-print

Двајца пакистански војници ранети во престрелка со силите на НАТО


Двајца пакистански војници биле ранети во престрелка со силите на НАТО во близина на границата со Авганистан, јавија медиумите. Пакистанските војници стрелале кон хеликоптери на Алијансата, по што војниците во леталата возвратиле и ги повредиле пакистанците. За сега не е јасно дали хеликоптерите влетале во пакистанска територија. Пакистанската воијска соопшти дека НАТО упаднал во пакистанскиот воздушен простор и бара средба со претставници на Алијансата. Претходно, портпаролот на војската Азмат Али во изјава за пакистанскиот сервис на Радио Слободна Европа рече дека хеликоптерите не навлегле во пакистанскиот воздушен простор. Инцидентот се случува во услови на тензични односи меѓу Соединетите американски држави и Пакистан по убиството на основачот на Ал Каеда Осама бин Ладен.
XS
SM
MD
LG