Достапни линкови

logo-print

Иран демантира дека набавил технологија за балистички ракети


Иран денеска ги отфрли обвинувањата дека добил технологија за балистички проектили од Северна Кореја. Според министерството за надворешни работи во Техеран, Иран нема потреба од набавка на таква технологија бидејки има своја. Советот за безбедност на Обединетите Нации соопшти дека компоненти за балистички проектили биле трансферирани во Иран од Северна Кореја, преку една соседна земја, алудирајки на Кина.
XS
SM
MD
LG