Достапни линкови

logo-print

Португалија ќе добие заем од 78 милијарди евра


Европските министри за финансии потпишаа одобрение за заем од 78 милијарди евра за поддршка на буџетот на Португалија. Според нивното соопштение третина од пакетот ќе биде финансиран од земјите од еврозоната, другата третина од буцетот на ЕУ, а уште 26 милијарди евра ќе бидат обезбедени од ММФ.
Португалските власти во замена за помошта ќе треба да го намалат буџетскиот дефицит на БДП од 9,1 насто под границата на ЕУ од 3 насто до 2013 година.
XS
SM
MD
LG