Достапни линкови

logo-print

ДИК нема да врши истрага за предизборни притисоци


Со мнозинство гласови Државната изборна комисија по подолга расправа, заклучи дека не може да врши истрага во врска со случајот со наводните притисоци врз вработени во јавната администрација и оти тоа може да го направи само Јавното обвинителство и МВР. Заклучоците следуваат по расправата во врска со доставените списоци од А1 телевизија за наводните притисоци врз државната администрација од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Претходно, ДИК не ги прифати заклучоците на претседателот Борис Кондарко, кој предлагаше Комисијата веднаш да ги провери сите имиња од списоците и да утврди дали некои од тие личности се во составот на изборните органи, за што потоа ќе го извести Јавното обвинителство.
XS
SM
MD
LG