Достапни линкови

logo-print

Меѓународниот кривичен суд побара налог за апсење на Гадафи


Луис Морено Окампо

Луис Морено Окампо

Меѓународниот кривичен суд побара издавање на налог за апсење на либијкскиот лидер Муамар Гадафи, неговиот син Саиф ал Ислам и шефот на исламската разузнавачка служба, поради насилното растурање на анти-владините протести во северноафриканската земја. Според Луис Морено Окампо, главниот обвинител на меѓународниот суд, Гадафи извршил криминални дела со цел да ја задржи власта во Либија. „Ние ги следиме доказите и сметаме дека тројцата кои денеска ги споменав се најодговорни“ рече Окампо.
XS
SM
MD
LG