Достапни линкови

logo-print

Лидерот на ХДЗ во Босна ќе бара територијално преуредување


Драган Човиќ

Драган Човиќ

Лидерот на Хрватската демократска заедница во Босна и Херцеговина Драган Човиќ изјави синоќа дека во следниот мандат како лидер на таа партија, ќе бара територијално преуредување на Босна и Херцеговина, но тврди дека со тоа РС нема да биде загрозена.
За позицијата на РС нема да одлучува никој, ниту во Мостар, ниту во Сараево, изјави Човиќ во интервју за Независне новине.
Тој верува дека хрватскиот народ мора да има територијална еднаквост во БиХ.
XS
SM
MD
LG