Достапни линкови

logo-print

Нови жртви на антивладините протести во Сирија


Антивладини протести во Сирија

Антивладини протести во Сирија

Најмалку седум лица загинале вчера во Сирија, во гранатирањето на градот Тали Калах од страна на сириските безбедносни сили. Според изјавата на активисти, нападнати се четири квартови во градот, а бројот на жртвите најверојатно е поголем, но засега се идентификувани седум. Претходно една Сиријка е убиена недалеку од Тали Калах, во обидот да премине во соседниот Либан.
Стотици луѓе во изминатите денови го напуштија овој град од околу 25 илјади жители, по бруталната акција на сириските власти за задушување на бунтот против режимот на претсдеталот Башар ал Асад, кој трае повеќе од два месеца.
XS
SM
MD
LG