Достапни линкови

logo-print

Избран нов генерален секретар на Арапската лига


Набил Елараби

Набил Елараби

Египетскиот министер за надворешни работи Набил Елараби е избран за генерален секретар на Арапската лига, откако Египет во последен момент го смени првобитниот кандидат за таа функција. Досега на чело на оваа организација, која има 22 членки, беше Амр Муса, поранешен шеф на египетската дипломатија, кој најави дека ќе се кандидира за претседател на Египет.
XS
SM
MD
LG