Достапни линкови

logo-print

Евакуација од поширока зона околу Фукушима


Јапонските власти вчера почнаа да го евакуираат населението од зона поширока од онаа што досега беше прогласена за ризична поради нуклеарната катастрофа во Фукушима, а беше ограничена на растојание од 20 километри од централата. Околу 4 илјади жители на неколку населени места што се наоѓаат во појасот од 30 километри од нуклеарката, почнаа во групи да се селат во хотели, јавни сместувалишта и во други капацитети во околните градови. Како што јавија агенциите, овие места поради ветровите во тој регион, постојано биле изложени на големо количество радиоактивни супстанции, па затоа властите донесле одлука за заминување на населението.
XS
SM
MD
LG