Достапни линкови

logo-print

Американскиот сенатор Кери во посета на Пакистан


Американскиот сенатор Џон Кери денеска треба да пристигне во Пакистан на разговори со тамошните власти по убиството на лидерот на терористичката Ал Каеда Осама бин Ладен. Дипломатски извори потврдија дека Кери ќе се сретне со претседателот Асиф Али Зардари, премиерот Русуф Раза Гилани и други претставници на пакистанскиот државен врв. Посетата се случува во услови на заострени односи меѓу двете земји по американската воена операција во која беше убиен бин Ладен. Веројатно е дека после Кери, американскиот државен секретар Хилари Клинтон ќе ја посети земјата.
XS
SM
MD
LG