Достапни линкови

logo-print

Хокеарската репрезентација на Чешка очекува бронза по натпреварот со Русија


Хокеарската репрезентација на Чешка денеска ќе го одигра последниот натпревар од оваа сезона. На Светското првенство во хокеј кое се одржува во словачкиот главен град Братислава, Чесите ќе „си ги одмерат“ силите со руската репрезентација, а победникот ќе го освои бронзениот медал. Чешкиот хокеј-тим по седум победи на турнирот, не успеа да ја совлада репрезентацијата на Шведска во полуфиналето. „Се уште чувствуваме разочарување, но мораме да го надминеме тоа. Се уште сме во игра за медал и сакаме да се избориме за него“ изјави тренерот на националниот хокеј-тим на Чешка, Алоис Хадамчик.
XS
SM
MD
LG