Достапни линкови

logo-print

Убиени дванаесетмина курдски милитанти во Турција


Турските власти соопштија дека убиле 12 курдски милитанти, откако ја преминале границата со Авганистан. Во соопштението на војската се додава дека интервенцијата се случика во југоисточната провинција Сирнак. Инцидентот се случува во услови на растечки страв за можни инциденти во јуни, за кога се закажани парламентарните избори во земјата.
XS
SM
MD
LG