Достапни линкови

logo-print

Белоруски опозициски лидер осуден на казна затвор


Андреј Саников

Андреј Саников

Белорускиот суд денеска му изрече казна затвор на опозицискиот лидер Андреј Саников. Тој е обвинет за организирање масовни протести по минатогодишните претседателски избори а осуден е на пет години зад решетки, спротивно на барањата на обвинителството за седумгодишна затворска казна. Саников беше еден од главните опоненти на актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој на 19 декември доби уште еден мандат. До сега десетици опозициски активисти се појавија пред судот, соочени со обвиненија поврзани со протестите.
XS
SM
MD
LG