Достапни линкови

logo-print

Меркел сака електрични автомобили во Германија


Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека нејзината влада очекува дека еден милион електрични автомобили ќе се возат низ Германија до 2020 година. Таа додаде дека би сакала нејзината земја да биде „водечки пазар и добавувач за електрична мобилност“. Според канцеларката, со елетричното гориво ќе се намалат емисиите на јаглерод диоксид како и германската зависност од фосилни горива.
XS
SM
MD
LG