Достапни линкови

logo-print

НАТО не може да потврди цивилни жртви во нападот во Брега


НАТО соопшти дека не може да потврди дека цивили загинале во еден од воздушните напади на Алијансата во градот Брега. Во соопштението се изразува жалење за, како што е наведено „загуба на животи на невини луѓе“, доколку тоа се случило. Во документот издаден во Брисел, пишува дека мети на нападот биле центри за комада и контрола. Инаку, Либијската влада денеска ја обвини Алијансата за убиство на 11 цивили кои, како што соопшти, се собрале на молитва во нападнатата зграда.
XS
SM
MD
LG