Достапни линкови

logo-print

Во Скопје хепенинг по повод Денот на Европа


Во градскиот парк во Скопје денеска напладне почнува Хепенинг по повод Денот на Европа, што е предвиедно да заврши по полноќ со филмска проекција на куси филмови на тема „Визии за Европа,,. Предвидени се презентации на европските земји на учениците од Скопје до 3Д улично цртање со креда во текот на претпладнето, концерти на кои ќе настапат еден од најпознатите македонски музичари Влатко Стефановски, групата Суперхикс и Адријан Гаџа, Тони Китановски Трио, Кире Миладиновски од Локомотива ќе го изведе „Танцот на знамињата“, а ќе се одржат и турнири во фудбал, скејтборд, ролери и велосипеди во текот на попладневните часови. Хепенингот традиционално го организира Делегацијата на ЕУ во соработка со Секретаријатот за европски прашања, локалните власти, амбасадите на земјите членки на ЕУ и други партнери.
XS
SM
MD
LG