Достапни линкови

logo-print

САД шокирани од насилствата во Сирија


Официјален Вашингтон изрази шокираност од острите мерки на владата во справувањето со протестите во Сирија. Портпаролот на Стејт Департментот Марк Тонер изјави дека се намалуваат шансите на сириската влада за да им одговори на легитимните барања на нејзините граѓани. Во меѓувреме, во американскиот Конгрес се интензивираат барањата за поцврста позиција спрема сириската влада. Во поголемите градови на Сирија се разместени тенкови за да ги спречат протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад. Во досегашните демонстрации кои траат веќе осум недели загинаа над 850 луѓе.
XS
SM
MD
LG